Bir İletken Tele Manyetik Alanda Ne Zaman Kuvvet Uygulanır?

Manyetik alanın elde edilebildiği en basit durum bir mıknatıs kullanmaktır. Mıknatıslar doğal olarak manyetik alan kaynaklarıdır. Danimarkalı fizikçi Hans Christian Oersted 1819 yılında iletken bir telden akım geçerken hemen yakındaki pusula ibresinin hareket ettiğini fark etmiştir. 1820 yılında yaptığı deneyin sonuçlarını yayınladığında artık dünya akım taşıyan telin etrafında bir manyetik alan oluşturduğunu öğrenmişti.

 

Kaynak: Wikimedia

Peki, akım taşıyan bir teli, düzgün bir manyetik alan içine, alana dik şekilde yerleştirirsek ne olur?  

Akım taşıyan iletken telin manyetik alan oluşturacağını artık biliyoruz. Peki, bu duruma bu tel bir dış manyetik alan içerisinde ise ne olmasını bekleriz? Tabi ki manyetik alanların etkileşmesini. Bu durumda tele bir yönde kuvvet uygulanacaktır.

Kaynak: Wikimedia
Kuvvetin hesaplanmasında kullanılan formül

Tele etkiyen kuvvetin yönü nasıl bulunur?

Tele etkiyen kuvvetin yönünü bulmanın en kolay yolu deneyip görmektir. Deney yapacak durumda değilsek o halde sağ el kuralı adı verilen aslında vektörel çarpım kuralını uygularız. Buna göre iki vektör, vektörel olarak çarpıldığında çarpım vektörünün yönü çarpan vektörden çarpılan vektöre doğru sağ elimizin dört parmağını kıvırdığımızda başparmağımızın gösterdiği yöndür. Bu yön vektörlerin bulunduğu düzleme dik olacaktır.

Kaynak: Wikimedia

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s